Diyanet Yeterlilik Sınavı Soruları 25 Ağustos 2013

Havelli, Kuveyt’te valilik (muhafaza) ve valilik merkezi kent. Havelli kenti, başkent Kuveyt’in hemen doğusunda yer alır. Gös­terdiği hızlı gelişim sonucu nüfusu Kuveyt kentininkini aşmıştır. Valiliğin yüzölçümü 506 km2‘dir. Nüfus (1985) kent, 145.215, (1990 tah.) valilik, 1.168.629.

Havelock, Svaziland’ın kuzeybatı sınırında kasaba. Highveld’de yer alan diyanet yeterlilik soruları ve cevapları 2013 kasabada, dünyanın en büyük asbest madenlerinden biri vardır. 1930’larda çıkarılmaya başlanan asbest 1950’lere değin ülke ekonomisinin temelini oluşturuyordu; bu tarihte tarımsal ürünler de aynı oranda önem kazandı. Svaziland’ın en yüksek noktası olan Emlem- be Dağı (1.862 m), kasabaya ve madene egemen konumdadır. Nüfus (1985 tah.) 6.453.

Haverfordwest, Galce hvvlffordd, Galler’ de, Dyfed iline (county) bağlı Preseli ilçesi­nin (district) merkezi kasaba. İrlanda Deni­zinin küçük bir koyunda, deniz ulaşımının başlangıç noktasında surlarla çevrili bir ka­saba olarak gelişti. Yaklaşık 1120’de yapılan kalesi İrlanda’ya giden yol ile İngiliz ve Flaman göçmenlerin yörede kurdukları ko­loniyi korurdu. Kasaba ilk beratını 12. yüzyıl başlarında İngiltere kralı I. Henry’ den aldı. Yaklaşık 1200’de Augustinusçula- nn bir manastır kurduğu kasabada bugün var olan üç kilise 13-15. yüzyıllarda yapıldı. Bu dönemde önemli bir kasaba olan Haver- fordvvest, kalesinin bir bölümünün İngiliz İç Savaşı sırasında silahtan arındırılmasından (1644-45) sonra denizcilikten sağladığı zen­ginliği kaybetti ve yerini limanı daha elveriş­li olan Milford Haven’a kaptırdı. Nüfus (1981) 9.882.

Reklamlar
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s